Historia firmy sięga roku 1982, w którym to Ryszard Sikorski otworzył działalność gospodarczą produkując wyroby kooperacyjne metodą wtryskową. Jak większość rzemieślników (tak, wtedy działały jeszcze spółdzielnie rzemieślnicze i cechy zrzeszające poszczególnych rzemieślników) w tamtym czasie, wtryskarki pracowały intensywnie w garażu obok domu, a cisza nocna osiedla była przerywana jednostajnym stukotem wyskakujących wyprasek.
W 1984 roku do firmy dołączył Zdzisław Żarek tworząc spółkę cywilną. Nastąpiła rozbudowa zakładu, dokupiono maszyny do rozdmuchu butelek i poszerzono działalność o opakowania rozdmuchowe do chemii gospodarczej. Produkcja kooperacyjna nadal kwitła- od rurek długopisowych po butelki do Autowidolu. Pod koniec lat 80-tych MINBUD jako pierwszy w Polsce uruchomił produkcję kształtek kanalizacyjnych z polipropylenu. Kolanka te powiązane sznurkiem sizalowym rozwożone były do hurtowni instalacyjnych na terenie całego kraju samochodem marki Żuk z przyczepą. Towar znikał z półek w tempie ekspresowym, tym samym napędzając kolejną produkcję. W latach 1988-89 MINBUD zakupił ponad hektar terenu inwestycyjnego pod budowę nowej hali produkcyjnej do wyrobu rur elektroinstalacyjnych. Wybudowano hale i biura, postawiono magazyny i kontynuowano produkcję. Kształtki kanalizacyjne i akcesoria elektroinstalacyjne były produkowane metodą wtryskową, rury elektroinstalacyjne metodą wytłaczania. Firma rozwinęła również własną flotę transportową, zapewniając jednocześnie swoim klientom elastyczność w dostawach.
Właściciele nieustannie szukali nowych, innowacyjnych wyrobów, których produkcja byłaby możliwa w polskich warunkach uzupełniając jednocześnie oferowany asortyment. Niezliczone ilości targów, giełd kooperacyjnych i spotkań B2B zaowocowały uruchomieniem kolejnego asortymentu produkcyjnego- rur karbowanych giętkich w 1995 roku. Produkcja rur karbowanych poszerzała się corocznie aż do osiągnięcia 10 pozycji. Od tego czasu wachlarz produktowy zawiera rury proste lekkie (RL), średnie (RS), kielichowane (RLK), rury karbowane giętkie (RKGL) w różnych wersjach wytrzymałościowych, złączki karbowane oraz sztywne i kątowe, uchwyty do rur otwarte i zamknięte oraz asortyment uzupełniający typu kanały kablowe, puszki elektroinstalacyjne i inne.
Równolegle z produkcją wyrobów elektroinstalacyjnych w 2001 roku MINBUD uruchomił z powodzeniem trudną produkcję systemów kompozytowych MINWOOD- czyli wyrobów łączących mączkę drzewną i tworzywo sztuczne o finalnym wyglądzie drewna i wytrzymałościach tworzywa. Wyroby te uhonorowane zostały statuetką Lidera Przedsiębiorczości w 2003 roku podczas targów Plastpol.
Dążenie do innowacyjności pchnęło firmę MINBUD do dywersyfikacji produkcji w kierunku profili budowlanych i konstrukcyjnych. Pojawił się pomysł produkcji grodzic z PCV do umacniania brzegów i skarp, doskonale sprawdzających się przy budowie autostrad, zbiorników retencyjnych oraz regulacji terenów podmokłych. Grodzice MINBUD obecne są na rynku polskim i zagranicznych już od 2005 roku.
Prężny rozwój firmy doprowadził do kolejnej inwestycji w 2010 roku - budowie kolejnego zakładu z halami produkcyjno-magazynowymi, w których realizowane są zlecenia grodzicowe i pultruzyjne. Firma postawiła na pełną automatyzację zakładu, unowocześniając park maszynowy oraz inwestując mocno we własną narzędziownię. Pozwala to na pełną niezależność od firm podwykonawczych oraz umożliwia realizację nietypowych zleceń produkcyjnych.
Od początku 2011 roku dostosowując się do trendów na rynkach zachodnich zmodyfikowała proces produkcyjny rur eliminując stabilizatory ołowiane z surowców na korzyść wapniowo-cynkowych. Działanie to pozwoliło na ponownie zagoszczenie na rynkach zachodnich wyrobów elektroinstalacyjnych firmy MINBUD o wysokiej jakości jednocześnie zmniejszając szkody dla środowiska.
W 2014 roku MINBUD wprowadza kolejną gamę produktową – profile pultruzyjne o właściwościach wytrzymałościowych stali. Doskonale sprawdzały się w zastosowaniu przy ekranach akustycznych, specjalistycznych profilach drogowych i w przemyśle ciężkim typu górnictwo czy kolejnictwo.
Przez prawie 35 lat obecności na rynku firma nie poprzestawała na wyszukiwaniu nowych pomysłów, realizacji nietypowych, wysoce innowacyjnych projektów, ambitnie podchodząc do każdego zadania. Produkty firmy MINBUD można było znaleźć na rynkach Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Słowacji, Czech, Wielkiej Brytanii i Irlandii, jak również Szwecji, Finlandii, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii.
W styczniu 2017 roku firma przekształciła się w spółkę pod nazwą MINBUD Spółka z o.o. z nowym Zarządem oraz siedzibą przy ulicy Dębowej 3 w Królewcu/k. Mińska Mazowieckiego. Głównym celem działalności spółki jest produkcja wyrobów elektroinstalacyjnych typu rury sztywne, rury karbowane w różnych wersjach wytrzymałościowych, złączki karbowane oraz sztywne i kątowe, uchwyty do rur otwarte i zamknięte oraz asortyment uzupełniający typu kanały kablowe, puszki elektroinstalacyjne. Naszym Klientom proponujemy sprawdzony asortyment produktów, jak również realizujemy indywidualne zamówienia.